Otwarte zgrupowanie kadry iaido, Pokój 2017 - Relacja

Posted by Kittano on 18-10-2017 21:54

Pokój 2017

Pomyślałby kto, że to tytuł dobrej książki albo filmu, z gatunku sensacji... jednak dla nas, iaidoka, zrzeszonych w poznańskim klubie Meishinkan, nazwa ta będzie kojarzyć się z niezwykle urokliwą miejscowością w województwie opolskim.

W minioną sobotę i niedzielę, grupa w składzie: sensei Adam Kitkowski oraz Piotr Wawrzyniak, Ziemowit Domański i Darek Borowiak wzięła udział w zgrupowaniu Kadry Narodowej Iaido prowadzonej przez trenera Kadry, sensei Macieja Aleksandrowicza, właśnie w Pokoju.

Co prawda nikt z naszej grupy nie zakwalifikował się w tym roku do Kadry Narodowej w iaido, ale uznaliśmy, że warto wziąć udział w stażu, co opłaciło się nam podwójnie.

Staż był bardzo dobrze przygotowany pod względem merytorycznym. Przećwiczyliśmy większość kata z grupy seitei ( te najczęściej typowane przez sędziów na mistrzostwach), jak i ceremonię reiho. Pierwszy i drugi dzień stażu rozpoczęliśmy od enbu, co uświadomiło nam, po co zebraliśmy się w Pokoju smile.gif, a niektórym przypomniało przed mistrzostwami, czym jest adrenalina.
Potem też nie było lekko, ponieważ ćwiczyliśmy w parach formy kata, nawzajem oceniając się. Korzyścią tego typu ćwiczeń jest merytoryczny poziom uwag kolegów z zaawansowanymi stopniami, chęć wykazania się jak najlepszą techniką, tempo wykonywanych ćwiczeń, bo czasu na uwagi było mało, a każdy starał się je uwzględniać na bieżąco.Ważnym momentem stażu było zwrócenie uwagi na esencję iaido, czyli szybkie i prawidłowe cięcie. Czynność ta wygląda z boku bardzo prosto, ale w rzeczywistości jest nie mniej skomplikowana niż budowa promu kosmicznego (to naprawdę nie jest przesadzone porównanie).
Całość stażu uzupełniła rozgrzewka w postaci podstawowych ćwiczeń suburi, które doskonale łączą naukę mistrzowskiego cięcia oraz koordynację całego ciała i szybkiego wydalania zbędnej ilości wody z organizmu.Podsumowując.
To był bardzo dobrze przepracowany koniec tygodnia i jednocześnie bardzo motywujący.

Poza zachętą do ćwiczenia iaido, zachęcamy Was również do odwiedzenia Pokoju. Ta dawna uzdrowiskowa miejscowość niedaleko Namysłowa, z bardzo łagodnym klimatem, pięknymi lasami i wieloma pomnikami przyrody sprzyja nie tylko ćwiczeniom fizycznym, ale również kontemplacji przyrody oraz wyrobów spożywczych miejscowego browaru w Namysłowie.