9th Jodo Koryu seminar with Momiyama sensei - Helsinki

Posted by Kittano on 27-04-2017 17:37

Kwiecień to kolejny miesiąc 2017-go roku, w którym członkowie Meishinkan konsekwentnie poszerzają swoją wiedzę i umiejętności Budo pod okiem naszego nauczyciela - sensei Takao Momiyama. W dniach 22 i 23 kwietnia przedstawiciele naszego poznańskiego stowarzyszenia w osobach: Adama Kitkowskiego, Ziemowita Domańskiego i Darka Borowiaka wzięli udział w seminarium, które prawie w całości poświęcone było jodo koryu.

Seminarium odbyło się w Helsinkach, a zorganizowali je nasi fińscy przyjaciele Tea i Jonas. Jak się okazało na miejscu, tych przyjaciół było znacznie więcej, bo nie tylko my Polacy jesteśmy gościnni z natury. Miejscowi uczestnicy stażu sprawili, że Finlandia kojarzy nam się nie tylko z św.Mikołajem i reniferami, ale również nadzwyczaj miłymi i uczynnymi ludźmi, do tego z ogromnym poczuciem humoru.

Jak wspomnieliśmy na początku, staż dotyczył “prawie” form koryu, ponieważ pewną ilość czasu sensei Momiyama poświęcił na podzielenie się z nami praktycznymi wskazówkami jak samemu ćwiczyć fragmenty poszczególnych form seitei, dokonując niezbędnych autopoprawek. W grę wchodziło pilnowanie odpowiednich kątów i kierunku ustawienia stóp. Wiedza ta jest o tyle cenna, że pozwala na samodzielne, w miarę prawidłowe ćwiczenie form samemu, bez partnera z mieczem.

Po raz pierwszy dokładnie zostały omówione szczegóły dotyczące pierwszego poziomu koryu jodo – Omote. Poznanie sporej ilości szczegółów znakomicie ułatwia zrozumienie interpretacji tych form i odsłania całkowite piękno bojowego koryu.

Jak się okazało, prawdziwe atrakcje czekały na nas w sobotę po południu – rozpoczęliśmy naukę form z tanjo, czyli z o połowę krótszym jo. Była to dla nas nie lada gratka i niespodzianka, ponieważ udało nam się poznać cały zestaw 12 form, a tym samym mamy zielone światło od sensei Momiyama do ćwiczenia ich na co dzień w naszym poznańskim dojo. Oczywiście jest jeszcze wiele szczegółów do poznania i do dopracowania w formach z tanjo, ale pierwszy krok został poczyniony smile.gif

Dzięki temu treningi w Meishinkan z zakresu jodo będę jeszcze bardziej urozmaicone, a my tym samym, wzbogaciliśmy repertuar technik i poszerzyliśmy horyzonty. Do tego mamy powód, ażeby za rok ponownie odwiedzić piękną Finlandię z surową przyrodą, ciekawą historią i niezwykłymi ludźmi mówiącymi egzotycznym jak dla nas językiem.

Rel. Dariusz Borowiak